UNIÃO INTERNACIONAL DE CAPOEIRA REGIONAL

 

HISTORIA

Miejscem założenia grupy był Salvador da Bahia, a początki UNICARu sięgają czasów następcy
Mestre Bimby - Mestre Vermelho 27, który przewodził Academia de Mestre Bimba w czasach,
gdy capoeira przeżywała duży rozkwit. Jednymi z jego uczniów zostali późniejsi założyciele
grupy UNICAR - Mestre Zambi, Mestre Marinheiro, Mestre Traira, Mestre Saguin
i Mestre Nelsinho. Oprócz mestres, opiekunami grupy są: Tamarindo, Sem Memoria (Adam
Faba), Secao, Michelle, Arroz, Avestruz, Michel, Xangô, Muzenza.

W 2003 roku odbyło się pierwsze batizado grupy UNICAR i od tamtego czasu rozpoczęła się
bardzo ścisła współpraca między capoeiristas w Europie i w Brazylii. União International de
Capoeira Regional posiada obecnie cztery akademie w Brazylii (Salvador), jedna Niemczech
w Berlinie, oraz trzy akademie w Polsce. Pierwsza akademia w Polsce
mieściła się w Poznaniu, jej otwarcie miało miejsce 24 listopada 2006 roku i w Katowicach
8 maja 2009 (centrum UNICAR).
Obecnie w Polsce działają trzy akademie: Katowice, Białystok, oraz Wrocław. Grupa UNICAR istnieje także na Ukrainie, we Włoszech, oraz w Wielkiej Brytanii.

W Polsce UNICAR powstał dzięki Adamowi Fabie (Contramestre Sem Memoria), który miał ogromny
wpływ na rozwój nie tylko swojej grupy, ale także innych grup w Polsce, dzięki czemu
popularność capoeira w naszym kraju wciąż rośnie. Z początkiem 2006 roku UNICAR przeszedł
reformę organizacyjną przyjmując formę stowarzyszenia. Jego celami stały się:
"poza nauczaniem capoeira, szerzenie i wspieranie szeroko rozumianej kultury afrobrazylijskiej".
 
MESTRES


ADAM FABA - MESTRE SEM MEMORIA

Prowadzi zajęcia w Krakowie.

Całe swoje życie poświęcił sztukom walki. Był zawodnikiem i trenerem Karate Kyokushinkai. W latach '90 był wiceprezesem Dąbrowskiego Klubu Karate. Od 1995 poświęcił się propagowaniu Capoeira. Swoją pracą przyczynił się do powstania wielu ośrodków capoeira w Polsce. Pod okiem contramestre Sem Memoria trenowała większość najbardziej zaawansowanych capoeiristas w Polsce. Obecnie naucza w Katowicach i Krakowie.

 


MARCOS CESAR - MESTRE ZAMBI

Prowadzi zajęcia w Salvador da Bahia, dzielnica Pedra Furada.

Mestre Zambi to postać, którą określić można mianem "podręcznikowego mistrza", nadzwyczaj spokojny i opanowany, niezrównany mówca i nauczyciel, autorytet zarówno pośród uczniów jak i równych mu stopniem i doświadczeniem. Jest urodzonym organizatorem i człowiekiem dbającym przede wszystkim o innych, cieszy się bezgranicznym zaufaniem wielce oddanych mu uczniów, stanowiąc dla nich niedościgniony wzór, który naśladują w każdej dziedzinie życia.

Jego treningi charakteryzuje wielopłaszczyznowość, w bardzo dużym stopniu zwraca on uwagę na atrakcyjność capoeira, jej piękno i lekkość, dzięki czemu jego uczniowie stają się w jogo prawdziwymi "wojownikami tańca".

W jogo zdaje się obnażać swoich przeciwników samym ruchem i mądrością płynącą z lat treningów. Nietrudno dostrzec, ze cechuje go żelazna kondycja i samodyscyplina.

 


VALCIR BATISTA - MESTRE MARINHEIRO

Salvador da Bahia

Mestre Marinheiro to postać niezwykle sympatyczna, zawsze uśmiechnięty, otwarty i skory do rozmowy. W kontaktach z ludźmi nie zraża go nic, nawet nieznajomość języka, potrafi znaleźć nić porozumienia z każdym, tak na treningu jak i poza nim.
Zajęcia prowadzone przez Marinheiro cechuje spokój i umiarkowany wysiłek. Dużą wagę przykłada do technicznego wykonywania elementów i dbałości o szczegóły. Ważną częścią treningu jest przygotowanie kondycyjne, co chce osiągnąć poprzez regularny jogging. Charakterystyczna jest jego chęć dzielenia się swoją wiedzą o tradycjach i historii capoeira.

 


ADILSON GOMES - MESTRE TRAIRA

Salvador da Bahia.

Wulkan pozytywnej energii, jaki stanowi Mestre Traira sprawia, iż chwile spędzone w jego towarzystwie mijają jak mrugnięcie oka, a każde jogo z jego udziałem to niezapomniane przeżycie. Traira to prawdziwy, niebojący się wyzwań wojownik, potężny i silny, wzbudzający respekt u każdego przeciwnika.

Mestre jest osobą bardzo wesołą, dynamiczną i otwartą, treningi przezeń prowadzone są ciekawe i wyczerpujące, dużą wagę przywiązuje do odpowiedniego rozciągnięcia i przygotowania siłowego. Grę Mistrza cechuje oszczędność technik i nastawienie na efektywność, w jogo sprawia on wrażenie tygrysa, który przyczajony szykuje się do ataku. Najmniejsza nieuwaga podczas gry z tym człowiekiem skończyć się może dość boleśnie.

 


JUDIVAL SANTOS - MESTRE SAGUIN

Prowadzi zajęcia w Monachium, Niemcy.

Mestre Saguin to oaza spokoju i tajemniczości, jeśli znać go tylko spoza aren capoeira. Jest niezwykle wyciszony i małomówny, przy przemówieniach ogranicza się do kilku słów, zawsze z dużą skromnością traktując swoja osobę.
Jego dość drobna postura zdaje się potwierdzać pochopną ocenę. Jednakże prawdziwy wizerunek rysuje dopiero jogo de capoeira w jego wykonaniu. Cechuje je duża dawka ofensywnych zagrań, szybkich, niespodziewanych i podstępnych.
Treningi prowadzone przez Mestre Saguina to spotkania często wymagające od uczestników twardych kości i mocnej gardy. Mistrz lubuje się w jogo duro i wszelakich sposobach testowania wytrzymałości swoich podopiecznych.

 


NELSON BATISTA - MESTRE NELSINHO

Prowadzi zajęcia w Berlinie, Niemcy.

Niewątpliwie postać, której zarówno nasza grupa, jak i polska capoeira, dużo zawdzięcza. To dzięki jego przyjaźni z naszym Sem Memoria Polska stała się obowiązkowym przystankiem czołowych capoeristas z Salvadoru na ich corocznych wycieczkach po Europie. Dzięki niemu jesteśmy dziś członkami UNICAR, co daje nam nieograniczone wręcz możliwości rozwoju i sprawia, ze gorąca atmosfera Bahia, od zawsze obecna w naszej grupie, daje się odczuć jeszcze mocniej.

Prywatnie Mestre sprawia wrażenie osoby wesołej, skorej do rozmowy i sympatycznej, przede wszystkim jednakże zdaje się on doskonałym organizatorem, na pierwszym miejscu stawiającym dobro grupy i jej członków.

Mistrz znany jest z błyskawicznego poruszania w roda i kopnięć o prędkościach niewyobrażalnych dla młodych adeptów capoeira. Na treningach jest wymagający i srogi, ale pozwala odetchnąć podczas nauki nowych piosenek oraz podczas Roda Angola.

 

 
GRADACJA
Cordãos, czyli sznury mające wskazywać stopień zaawansowania, staż i dokonania capoieristy pojawiły się w capoeira dość późno, bo dopiero w dwudziestym wieku - wraz z rozwojem capoeira Regional i działalnością Mestre Bimby. Również w naszej grupie istnieje zhierarchizowana gradacja sznurów o charakterystycznej dla stanu Bahia kolorystyce wywodzącej się, jak się przypuszcza, z kolorystyki flagi narodowej Federacji Brazylijskiej. Gradacja ta dzieli sznury na grupy zaczynając od Alunos - uczniów, przez Formados - kształtujących się instruktorów, Estagiarios, których można określić mianem stażystów, Professores, czyli w pełni ukształtowanych i zasłużonych nauczycieli oraz Contra-Mestres i Mestres - stopnie mistrzowskie zarezerwowane dla największych postaci i autorytetów.

 

Partnerzy